Hírek

Vonzóbb-e egy cég a munkavállalónak, ha sportolási lehetőséget kínál? A Debreceni Egyetem kutatója elárulja a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos, ismeretterjesztő sorozatának legújabb riportjában.

Az egészséges életmód, a kardiovaszkuláris és a diabetológiai prevenció, a háziorvosi gyakorlatban alkalmazott új diagnosztikai és terápiás lehetőségek mellett a telemedicina és a digitális megoldások is szóba kerülnek a Családorvos Kutatók Országos Szervezetének (CSAKOSZ) csütörtökön kezdődött 23. kongresszusán Hajdúszoboszlón. A Debreceni Egyetem Családorvosi és Foglalkozás-egészségügyi Tanszéke által szervezett háromnapos tanácskozáson több mint kétszáz szakember vesz részt.

Nyolcadik alkalommal tartotta meg a MOL Petrolkémia duális tanévnyitóját Tiszaújvárosban. Az ünnepségen köszöntötték az új évfolyam hallgatóit és a végzősöket is. A 2025/26-os keresztféléves szemeszterben tizenketten kezdik meg tanulmányaikat a vállalatnál, közülük kilencen a Debreceni Egyetem, hárman a Miskolci Egyetem hallgatói.

A vállalati szektorban megjelenő mesterséges intelligencia szerepéről, a Debrecen BSC Kerekasztal szakmai tevékenységéről, valamint a Debreceni Egyetem Informatikai Karával meglévő oktatási és tudományos együttműködések eredményeiről tudhattak meg részleteket egy hétfői szakmai találkozón a kar külföldi hallgatói.

Robert Freckleton, a University of Sheffield ökológusa, a biodiverzitás monitoring egyik vezető teoretikusa, a komparatív evolúciós modellek nemzetközi tekintélyű kutatója három hónapot tölt el vendégprofesszorként a Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszékén.

Európa legfejlettebb országai úgy produkáltak számottevő gazdasági növekedést 2010 és 2019 között, hogy jelentősen csökkentették a hagyományos energiahordozók felhasználását és növelték a megújulók arányát – állapította meg egy, a Debreceni Egyetem Műszaki Karán készített tanulmány, amit a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjjal ismert el.

A szociodemográfiai és életmódbeli tényezők szájhigiéniára gyakorolt hatását vizsgálta a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjával elismert kutatásában Ghanem Amr Sayed, a DE Egészségtudományi Kar Egészségügyi Informatikai Tanszék tanársegédje. A magyar lakosság körében végzett felmérés szerint a nemek, az iskolai végzettség és a fogászati kezelések is szerepet játszanak a szájhigiénia alakulásában.

Nemzetközi tudományos konferenciával tisztelgett a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Matematikai Intézet Analízis Tanszéke születésének 100. évfordulója alkalmából Aczél János és munkássága előtt. A Hajdúszoboszlón tartott rendezvényre több mint ötven kutató érkezett a világ számos pontjáról.

Hogyan növelhető a hatékonyság a növénytermesztésben, az állattenyésztésben, a gazdálkodásban és miként támogathatja a mesterséges intelligencia a mezőgazdaságot – egyebek mellett ezekről volt szó csütörtökön a Hatékonyság 2025 Konferencián és Kiállításon, amelyet a Magro.hu piactér és szakportál szervezett a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karával együttműködve. A rendezvényen csaknem negyven előadás hangzott el 350 résztvevő jelenlétében.

Pedagógusok és szülők együttműködése a gyermekekért címmel zárókonferencia keretében értékelte eddig elért eredményeit a Magyar Tudományos Akadémia (MTA)-Debreceni Egyetem (DE) Családok és Tanárok Kooperációja Kutatócsoport (CSATOKK). A 2021-ben indult program célja olyan eljárások kialakítása, amelyek fejleszthetik az iskola és a családok tanulmányi eredményességet támogató partnerségét.